Stretneme sa na Jednom svete

Na 16. medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet uvedú naše tri krátke dokumentárne filmy o zaujímavých rómskych ženách.

Veľmi sa z toho tešíme. Filmy sme tvorili v úzkej spolupráci s protagonistkami, odhaľujú tak veľa z ich vnútorného sveta.

Po filmoch budete môcť tiež diskutovať nielen s nami, ale aj so Zuzanou Kumanovou zo združenia In Minorita a Barborou Botošovou, vynikajúcou huslistkou a protagonistkou filmu Primáška.

V piatok 27.11.201517:30 v sále K2 kina Lumiére 

Filmy sú realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky – program Kultúra národnostných menšín 2014 a 2015

UVSR

Svet podľa Zdenky (2015)

Krátky dokumentárny portrét Zdenky Mahajovej ponúka pohľad do jej bohatého vnútorného sveta. Aj prostredníctvom animácie, ktorá dotvára samotný obraz, Zdenka poeticky odpovedá na otázky o živote, strachu a ich vzájomnom prepojení. Vo svojej tvorbe sa snaží nájsť zmysel každého okamžiku, pričom odhaľuje prosté tajomstvo, že všetko je tak, ako má byť. A každá radosť a starosť je len ďalšou skúsenosťou, čo nás posúva vpred.

010203

Nácviky života (2015)

Sestra Atanázia, vlastným meno Mária Holubová, sa stala mníškou už počas totality. O rozhodnutí vstúpiť do Rádu nikdy nepochybovala. Počas života si ale musela hľadať cestu k svojmu pôvodu a identite.

Nacviky zivota 1Nacviky zivota 2Nacviky zivota 3

Primáška (2015)

Barbora Botošová je mladá a talentovaná huslistka. Napriek tomu, že pochádza zo slávnej rómskej hudobníckej rodiny, na talent v krvi sa nespolieha a tvrdo na sebe pracuje. Barbora nás vo filme vpúšťa do svojho sveta hudby, vzťahov, lásky, smútku či radosti. Predstavuje sa nám ako primáška, ktorá udáva tempo nielen vo svojej kapele, ale aj vo svojom živote.

primas_2primaska_1primaska3

 

FB udalosť: https://www.facebook.com/events/113245739042774/